Skansen w Kuligowie nad Bugiem

19 listopada 2015 13:16
Skansen w Kuligowie, widok od strony wejścia

Dane kontaktowe:
Tel: 604 455 524 Wojciech Urmanowski
Strona www: http://skansen.powiatwolominski.pl/
Adres e-mail: skansen@powiatwolominski.pl

Dane adresowe:
ul. Kręta 4, Kuligów, 05-252 Dąbrówka
N 21.17800 E 52.51108

Stworzony z rodzinnych pamiątek

Aż trudno uwierzyć, że to prywatna inicjatywa jednego człowieka – Pana Wojciecha Urmanowskiego, który zaczął tworzyć tą unikatową przestrzeń na bazie rodzinnych pamiątek. Tak zapoczątkowany został park kultury ludowej, nazwany po prostu Skansenem w Kuligowie nad Bugiem. Ten uroczy zakątek tętni życiem - odbywają się tu lekcje dla młodzieży, plenery artystyczne, zjazdy kolekcjonerów i inne, liczne imprezy. Stanowił też scenerią do filmów „Pornografia” i „Jasminum” Jana Jakuba Kolskiego. Obiekty z jego wyposażenia były elementami scenografii w „Zemście” Andrzeja Wajdy.

Kuligów to malownicza wieś, ulokowana nad rzecznym rozlewiskiem. Skansen zaczął powstawać w latach 90. ubiegłego wieku. Oprócz rodzinnych pamiątek właściciela, który swoje dzieciństwo spędził w pobliskim Jadowie, w zbiorach znajdują się obiekty pozyskane w trakcie prywatnych poszukiwań na terenach Mazowsza i Podlasia. Misją Pana Wojciecha było i jest przekazanie młodszym pokoleniom części prawdziwej wiejskiej przeszłości, będącej integralnym elementem historii i etnografii.

Przeniesione tu chałupy pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Obecnie eksponowane są wraz z możliwie pełnym wyposażeniem. Na terenie skansenu zobaczyć można  translokowaną z Podlasia przydrożną kuźnię z 1898 roku, wiejską chatę z Kuligowa oraz dworek drobnoszlachecki z Podlasia. W spichlerzu przygotowane zostały ekspozycje związane z rzemiosłami, takimi jak garncarstwo i plecionkarstwo, a w stodole odnajdziemy narzędzia rolnicze i gospodarskie. Obora przemieniona została w miejsce ekspozycji kolejnych warsztatów: rymarskiego, tkackiego, powroźniczego i kołodzieja - stolarza. Odtworzono też dworską pralnię z maglem oraz wozownię. Pan Wojciech Urmanowski na tym nie poprzestaje - jego marzeniem jest prezentacja kolejnych dawnych rzemiosł i zawodów - szkutnictwa, rybołówstwa i pszczelarstwa. By obrany kierunek rozwoju skansenu był właściwie prowadzony, właściciel podejmuje współpracę ze specjalistami.

Miejsce posiada - jak przystało na dzisiejsze potrzeby – wygodną infrastrukturę. Oprócz sali warsztatowej i konferencyjnej jest tu kuchnia, zadaszona wiata i toalety. Dzięki temu muzeum jest wspaniałą przestrzenią  na organizację imprez, które zresztą często się tutaj odbywają. Prowadzone są m.in. lekcje dla dzieci i młodzieży, Nadbużańskie Plenery Artystyczne, spotkania z rysownikami w ramach tzw. Melodii Węgla i Papieru oraz zjazdy kolekcjonerów kultury wsi i małych miasteczek organizowane pod patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa, mające charakter naukowy. W okresie wiosenno-letnim nagromadzenie imprez jest spore. Naprawdę warto tu zajrzeć. Samo miejsce, dzięki swojej autentyczności, jest wyjątkową podróżą w przeszłość i odskocznią od wielkomiejskiej codzienności.

Dodatkowe informacje:

Skansen jest w pełni przystosowany do przyjmowania zwiedzających, indywidualnych oraz grup szkolnych.

Godziny zwiedzania:
od 1 czerwca do 31 sierpnia: 11:00 – 17:00 od wtorku do niedzieli, w poniedziałki zamknięte.
od 1 września do 15 października: 11:00 – 17:00 (sobota, niedziela i święta)

długi weekend majowy 11.00-17.00 (prośba o telefoniczne potwierdzenie przybycia)

https://www.facebook.com/skansen.kuligow