Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Kamieńczyku

27 listopada 2015 11:26
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: (29) 741 17 78 Henryk Słowikowski

Dane adresowe:
Rynek T. Kościuszki 14, 07-202 Kamieńczyk
N 21.54499 E 52.60539

Pasja kolekcjonowania

Założycielem, właścicielem i kustoszem Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Kamieńczyku jest prawdziwy pasjonat - pan Henryk Słowikowski. Przez długi czas był hydraulikiem, parał się także fotografią. Kilkadziesiąt lat temu postanowił ratować od zapomnienia różne przedmioty codziennego użytku, a od ponad dziesięciu lat jego pasja przybrała formę muzeum.

Zbiory są wystawione w segmentach tematycznych. Można przechadzać się wśród artefaktów, podziwiać je, oddychać tutejszym muzealnym powietrzem, uruchomić wyobraźnię. W każdym przedmiocie ukryta jest jakaś historia opowiadana z przejęciem przez pana Henryka. Kiedyś były przecież użytkowane, należały do kogoś, wciąż jeszcze noszą ślady czyichś dłoni. Tworzą namacalną formę ocalonej przeszłości, a właściciel muzeum jest żywym katalogiem swojej ekspozycji. Przedmioty te ze swoją zaskakującą skromnością, a nawet zgrzebnością, podkreślają dawną chęć przeżycia. Zerowy stopień estetyki większości z nich idzie w parze z maksymalną użytecznością.

Ciekawostką wśród eksponatów jest drewniane czółno, które „grało” w filmie „Ogniem i mieczem”. W zbiorach znajdują się rzeczy codziennego użytku, narzędzia stosowane dawniej w gospodarstwach, obiekty rękodzieła ludowego. Jest też kolekcja zabytkowych motocykli, militaria, piękny zbiór siodeł sprzed kilkuset lat oraz to co najważniejsze: obiekty związane z historią Kamieńczyka i flisactwa, z którego Kamieńczyk słynął. Dzięki tej inicjatywie wiele wyjątkowych przedmiotów zostało uratowanych przed zniszczeniem, jak np. drewniana wiertarka.

Muzeum w Kamieńczyku poprzez zgromadzone tu eksponaty przybliża nam odległe czasy. Niektóre z nich liczą po 200 lat i początkowo, z obawy przed zniszczeniem, były prezentowane tylko rodzinie i bliskim przyjaciołom. Obecnie muzeum w Kamieńczyku odwiedza kilka tysięcy gości rocznie. Są to głównie uczniowie z okolicznych szkół oraz turyści, w większości działkowicze, spędzający w tych okolicach wolny czas.

Dodatkowe informacje:

Godziny otwarcia: po wcześniejszym umówieniu.

Opłaty: dobrowolne datki można wrzucać do puszki z przeznaczeniem na wsparcie kultury.