Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Uniecku wraz z dzwonnicą

1 grudnia 2015 12:40
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: (23) 679 38 21

Dane adresowe:
Unieck 81, 09-140 Raciąż
N 20.19774 E 52.86700

Jedną z najciekawszych części kościoła w Uniecku stanowi kruchta. Po prawej jej stronie znajduje się duże przedstawienie Świętej Rodziny. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to obraz wykonany na desce. W rzeczywistości jest to jedyny ocalały element polichromii, jaka zdobiła kiedyś wnętrze świątyni.

Zanim wnętrze kościoła, zbudowanego pod koniec XIX wieku, szczelnie pokryto boazerią, postanowiono zachować znajdujące się nad prezbiterium przedstawienie Świętej Rodziny. Fragment sklepienia został więc wycięty i przeniesiony do kruchty. Innym, przykuwającym uwagę elementem wyposażenia kruchty jest masywna kropielnica o zaokrąglonym kształcie, wykonana z kamienia polnego.

Zachwyca również solidny front unieckiej, pionowo szalowanej świątyni, zbudowany w stylu klasycystycznym. Portyk wgłębiony z kolumnami, zwieńczony jest płaskim, trójkątnym szczytem. Fasada dominuje nad całą bryłą świątyni. Kościół był uszkodzony w trakcie II wojny światowej oraz niedługo po niej, w wyniku pożaru. Przeszedł od tego czasu dwa remonty, dzięki czemu możemy go podziwiać w pełnej krasie.

W ołtarzu głównym unieckiej świątyni, znajduje się słynący łaskami od 1688 roku obraz Matki Bożej z dzieciątkiem Jezus, przeniesiony z poprzednio stojącego w tym miejscu kościoła. W nawie mamy dwa ołtarze boczne. W lewym znajduje się współczesny obraz przedstawiający św. Jana Pawła II w rocznicę beatyfikacji. Ofiarował go artysta w podziękowaniu za uratowanie dziecka. W prawym ołtarzu bocznym umieszczony jest wizerunek św. Faustyny tego samego autorstwa. Przed lewym ołtarzem wystawiany jest relikwiarz św. Faustyny pierwszego stopnia (kosteczka), który sprowadzony został w kwietniu 2015 roku.

Do niedawna najcenniejszym zabytkiem unieckiego, trójnawowego kościoła była pochodząca z XV wieku drewniana figurka Matki Bożej z dzieciątkiem. Obecnie można ją podziwiać na ekspozycji stałej w Muzeum Diecezjalnym w Płocku.

Po prawej stronie świątyni uwagę przykuwa, datowana na koniec XIX wieku, pionowo oszalowana drewniana dzwonnica o konstrukcji słupowej. Na zwieńczeniu dachu posiada niewielkich rozmiarów hełm ostrosłupowy. Sprawia wrażenie wyjątkowo masywnej i przysadzistej.

Dodatkowe informacje:

Odpust 25 lipca na św. Jakuba.

Dostęp do wnętrza kościoła jest możliwy przez cały dzień.

Kancelaria parafialna czynna jest w dni powszednie oprócz poniedziałków po mszy świętej.

Księgi parafialne datowane od 1900 roku są dostępne na miejscu. Luki w rocznikach ksiąg z okresu II wojny światowej. Starsze księgi znajdują się w archiwach Diecezji Płockiej.