Eugeniusz Węgiełek

19 listopada 2015 14:13
Artysta w swojej galerii wśród rzeźb

Dane kontaktowe:
Tel: 506 515 228

Dane adresowe:
Pęcław, 05-530 Góra Kalwaria
N 21.19591 E 51.92916

Eksplozja koloru i radości

Jest mistrzem zarówno małej formy, jak i dużej formy. Przez lata, jak każdy prawdziwy artysta, wypracował swój własny, niepowtarzalny styl, który jest odbiciem jego duszy i optymistycznej natury. To co tworzy – jak sam mówi - wypływa z jego serca, z tego co czuje. Jedną z rzeźb Chrystusa Frasobliwego miał zaszczyt ofiarować papieżowi Janowi Pawłowi II. Co ciekawe, Eugeniusz Węgiełek został rzeźbiarzem w zasadzie nieoczekiwanie.

Wykształcony w zawodzie stolarza rzeźbić zaczął pracując w Ochotniczym Hufcu Pracy w Warszawie. W tym czasie niespodziewanie został laureatem jednego z rzeźbiarskich konkursów. Zaskakujący wybuch uśpionego talentu sprawił, iż od tamtej pory zajmuje się twórczością, traktując ją jako sposób na życie: rzeźbi w drewnie i piaskowcu, wykonując prace pełnoplastyczne i płaskorzeźby (wśród nich także ażurowe), maluje na desce, szkle, dykcie, papierze oraz na płótnie.

Pan Eugeniusz jest mistrzem radości i euforii stosującym bogatą, soczystą kolorystykę. Jego tematy to święci z najbardziej ulubionym św. Franciszkiem i Matką Boską, anioły, bożonarodzeniowe szopki, Adam i Ewa oraz Chrystus Frasobliwy. Są też bajecznie kolorowe ptaki, konie i tematy świeckie, jak Janko Muzykant czy sceny z życia wsi. Jako entourage głównych postaci w jego pracach często pojawiają się kwiaty budzące skojarzenia ze sztuką meksykańską za sprawą bogatej kolorystyki polichromii.

Swoją pracownię zorganizował w rodzinnym drewnianym domu, w którym znalazło się także miejsce na galerię prac zarówno własnego autorstwa, jak i kolegów rzeźbiarzy, których docenia. Rzeźbienie i malowanie to jego pasja, która stała się źródłem zarobku dzięki systematycznej, codziennej, ale „wyjątkowo przyjemnej pracy”. Te pozytywne emocje są widoczne w każdym dziele Eugeniusza Węgiełka.

Mimo wypracowanej renomy Pan Eugeniusz dokształca się w grupie plastycznej Communio Graphis w Górze Kalwarii oraz pod okiem nauczyciela prof. Stefana Lisowskiego. Obserwuje także innych kolegów rzeźbiarzy, ogląda albumy. Jego sztuka, którą można zaklasyfikować jako naiwną, ma w sobie świeżość i autentyzm.

Chętnie bierze udział w wystawach w muzeach w Polsce i na świecie. Uczestniczy w konkursach sztuki ludowej, zdobywając główne nagrody. Można go spotkać na kiermaszach sztuki ludowej, swoje prace sprzedaje także w Cepelii i różnych galeriach. Jego dzieła znajdują się w muzeach etnograficznych w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Toruniu.